Ψηφιακό Μουσείο Πάτμιων Φιλικών

Το πιο ελκυστικό και ταυτόχρονα το πιο προκλητικό στοιχείο της διδασκαλίας είναι ότι αποτελεί μία διαπροσωπική προσπάθεια, προκειμένου να αποκτηθούν γνώσεις, να καλλιεργηθούν δεξιότητες και να συνειδητοποιηθούν δυνατότητες από την πλευρά των εκπαιδευομένων. Αφορμή, λοιπόν, για την παρούσα εμπειρικής κλίμακας δημιουργία του ψηφιακού μουσείου των Πάτμιων Φιλικών εκ μέρους των εκπαιδευτικών της Πατμιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής  αποτέλεσε η διερεύνηση της μουσειακής αγωγής,  σε συνδυασμό με την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων για το μάθημα της Ιστορίας, πάντα με τρόπο ελκυστικό.

Το Μουσείο Πάτμιων Φιλικών αποτελεί έναν χώρο ψηφιακών εκθεμάτων πολιτιστικού, εκπαιδευτικού και τουριστικού περιεχομένου, προτάσσοντας τη μετάδοση της πλούσιας  ιστορίας του μικρού νησιού μας.  Σκοπός του Ψηφιακού αυτού Μουσείου είναι να δώσει μία νέα διάσταση στην έννοια  της «προσβασιμότητας» και να δημιουργήσει ένα δίκτυο επικοινωνίας με το ευρύ κοινό ανά  τον κόσμο, παρέχοντας ισότιμη, ελεύθερη και χωρίς περιορισμούς προσπέλαση της γνώσης  και της πληροφορίας.

Το ψηφιακό μουσείο ανοίγει διαδικτυακά τις πόρτες του και περιμένει τον κάθε χρήστη να περιηγηθεί εικονικά σε τέσσερις θαλάμους και να ανακαλύψει πτυχές της Φιλικής Εταιρείας, της ζωής και της δράσης ξακουστών και άσημων πρωταγωνιστών της, για τους οποίους καυχάται το νησί της Αποκάλυψης, αλλά και η Πατμιάδα του Γένους Σχολή. Για την καλύτερη ενημέρωση των επισκεπτών έχει δημιουργηθεί και ξενάγηση στην ελληνική, την αγγλική, τη γαλλική και την ιταλική γλώσσα.

Με την «είσοδό» μας σε αυτού του είδους μουσείο πιστεύουμε στη δημιουργία μίας κοινωνίας που είναι τόσο εγγράμματη και με φαντασία, όσο και δημιουργική. Σας καλούμε, λοιπόν, να περιηγηθείτε ελεύθερα στους χώρους του μουσείου, αποθέτοντας ο καθένας το δικό του «φόρο τιμής» στους Πάτμιους Φιλικούς.

Συγχαίρουμε τις εκπαιδευτικούς Ευανθία Γαϊτανίδη, Ελευθερία Κατσιώπη και Ευτυχία Καραμπίνη για την ιδέα και την υλοποίηση!